Переваги OSB плит

У середині шістдесятих років минулого століття будівельний бум охопив не тільки СРСР, але також і США. Змагання двох систем йшло як за переважання у військовій сфері, так і в соціальній. Тільки напрямок розвитку цивільного житлового будівництва у нас і у них кардинально різнилося. Ми будували дешеві багатоквартирні будинки, вони-індивідуальні котеджі, причому в 99 випадках зі ста за каркасною технологією. Тому у нас з'явився силікатна Цегла і великоблочні бетонні конструкції, а у капіталістів листові матеріали з відходів деревообробного виробництва, які використовувалися для облицювання. Сьогодні ми розповімо вам про один з них – ОСП (як варіант ОСБ або OSB).

Абревіатура OSB розшифровується як Oriented Strand Board-дошка з орієнтованої тріски (або стружок). Тому російська назва ОСП є більш правильним, а ОСБ – англіцизмом, тобто словом, вимовленим на іноземний манер. Щоб зрозуміти, чому ОСП і давно нам відоме ДСП – це не одне і те ж, розберемо їх принципові відмінності. Їх три:

  1. Розмір фракцій і їх властивості.
  2. Орієнтація частинок в плиті.
  3. Спосіб формування масиву.

ДСП виготовляється, за фактом, з тирси. Це досить дрібні частинки, в яких природна орієнтація волокон деревини повністю зруйнована. Для ОСП використовується тріска, вона не тільки крупніше, але і зберігає пружність, характерну для дерева.

У масиві ОСП-плити тріска укладається не як попало, а дотримуючись певне правило: в кожен наступний шар повинен перехрещуватися з попереднім. Крім того, всередині тріска крупніше, а зовні дрібніше.

При формуванні масиву ДСП практично не використовуються Сполучні. Зчеплення частинок відбувається більшою мірою за рахунок міжмолекулярного тяжіння, що досягається в результаті пресування. ОСП формують з використанням смол, до складу яких обов'язково входить фенолформальдегід – речовина вкрай небезпечне для людини, тому виробники перманентно зменшують його кількість в своїх виробах або замінюють аналогами.

Переваги та недоліки ОСП

Завдяки наявності залишкової деревної структури і орієнтованості фракцій в масиві, ОСП має велику міцність, ніж ДСП. За цим показником вона лише небагатьом (близько 30%) поступається фанері. Тому її можна використовувати для облицювання не тільки вертикальних, але і горизонтальних конструкцій.

Стійкість до вологи, грибків і комах-древоточцам у ОСП вище, ніж звичайної деревини. Однак досягається це шляхом просочення плити смолами, що містять фенол (без нього, навіть в мікроскопічних дозах, не обходиться жодна модель). Існує п'ять КЛАСІВ ОСП, чим вище цифра, тим вона більш насиченим смолами і тому небезпечніше. При цьому навіть плита 5 класу не є абсолютно вологостійкою, без захисного покриття вона поступово руйнується.

Порівнянна по міцності з фанерою, ОСП дешевше її два-три рази, оскільки виготовляється з верхівкової, несортовой частини деревного стовбура. Габарити плити стандартизовані і збігаються з кроком стійок, що дозволяє прискорити будівництво – пиляти за розмірами не потрібно.

Застосування

Орієнтовано-стружкова плита використовується для облицювання різних каркасів. Стіни і перекриття, а також суцільну обрешітку покрівлі, можна виконати з ОСП. Для внутрішніх робіт можна брати тільки моделі 1-2 класу, з мінімальним вмістом смол. При цьому їх поверхня обов'язково перекривається-лінолеумом, ламінатом або іншими покриттями, що перешкоджають проникненню шкідливих речовин в атмосферу приміщень.

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім'я
E-mail
Відгук
Рейтинг