Основні принципи утеплення будинку

В європейських країнах вже давно не платять шалені гроші за опалення. Адже люди зрозуміли одну просту річ: навіщо платити за опалення величезні кошти, коли воно взимку йде в буквальному сенсі «на повітря» через неякісно зроблені віконні прорізи, через щілини стін. А ще частина теплого повітря остуджується завдяки поганим теплоізоляційним якостям стін і перегородок.

Чому б і нам, українцям, не перейняти досвід європейських жителів, щоб у зимовий період не хапатися за голову від надзвичайних платежів за опалення. У цьому огляді ми зупинимося на засадах теплоізоляції будинку, розповімо про основні принципи і нюансах.

Основні принципи утеплювальних робіт у будинку

Зупинимося докладніше на одному дуже принциповому моменті. Напевно, з курсу шкільної фізики всі знають, що найбільш відповідний стан для чудової теплоізоляції – це вакуум. Але нам також відомо, що у вакуумі людина жити просто не може, а тому наступне за теплоізоляційними якостями стан – це нерухоме повітря. Саме нерухоме повітря дозволяє домогтися виключного збереження тепла.

Однак на практиці відомо, що домогтися такого стану практично неможливо, особливо в сучасних будівлях. Однак сучасні матеріали для теплоізоляційних робіт якраз і розраховані на такий ефект: спеціальна пориста і марудна структура пінопласту або мінеральної вати максимально ускладнює рухливість повітря всередині цих матеріалів.

Але є й інша сторона медалі – це рухливий повітря. І як показує та ж практика такий стан повітря – не менш якісний теплоізолятор, ніж повітря нерухоме. Тут можна зробити два кроки – зробити два невеликих виводу.

Перше – це неможливість досягти повної нерухомості повітря в будь-якому з будівель, в будь-якому з приміщень. І такий стан просто неможливо, адже без нормальної, природної циркуляції повітря будь-яка життєдіяльність людини просто зводиться на немає. Людина не може обійтися без природного повітряного обміну з навколишнім середовищем. Відповідно, назовні виходить теплий використане повітря, а всередину потрапляє холодне – свіжий. Проте можна і потрібно зменшити кількість минає «на вітер» теплого повітря.

Другий відповідний висновок – цей висновок стосується протягів. Саме протяги є переносниками тепла і холодного повітря – зовні всередину і в зворотному напрямку. Причому тепле повітря виноситься просто марно, а не створює природну циркуляцію. Все це завдяки наявним проблемам в конструкції будинку – незліченні щілини у віконних отворах, зовні будівлі, неякісно зроблені перекриття і т. д.  Таким чином, приходимо до трьом послідовним етапам утеплювальних робіт:

  • перший і найголовніший – це ліквідація всіх щілин у вікнах і дверях, ущільнення створів;
  • так як тепле повітря піднімається вгору, другий важливий етап – це створення ідеальних перекриттів;
  • і тільки після цих двох етапів слід приступати до важливих утеплительным робіт по фасаду вашого будинку або квартири.

Саме така послідовності утеплювальних робіт буде найбільш доцільною, після чого ви вже не зможете сказати, що гроші витрачені даремно. Саме так кажуть, коли віконних щілин мало не хуртовина пробивається всередину приміщення, перекриття просто не витримують ніякої критики, зате зробили дороге фасадне утеплення. Звичайно, користь від таких робіт буде мінімальний.

Різна теплова опір матеріалів та розрахунок товщини утеплювача

Як відомо, кожний матеріал володіє власними характеристиками теплопровідності. І саме тут багато роблять грубі помилки, не правильно розраховуючи необхідну товщину матеріалу, що стане основним у утеплювальних роботах вашого будинку. Щоб не перераховувати величезну кількість значень, формул та інших показників, ми наведемо один досить простий приклад, який ви зможете брати за зразок у розрахунку оптимальної товщини утеплювача.

Зазначимо, що найбільша величина в таких розрахунках – це коефіцієнт теплової опірності, позначуваний величиною R. В Україні розроблена спеціальна таблиця таких коефіцієнтів. Побудована таблиця за принципом чотирьох кліматичних зон і типів і видів утеплюючи конструкцій. Для наступної «задачки» нам потрібен показник «зовнішні стіни»: у першій кліматичній зоні – коефіцієнт 2.8, у другий – 2.5, третьої – 2.2, в четвертій – 2. Перша зона – це схід, центр і частина західних областей. Друга – Дніпровська та Запорізька область. Третя – це південь України і частина західних областей (Закарпатська, Івано-Франківська). Четверта зона – це південне узбережжя Криму.

Отже, у нас є така ситуація: будівля з силікатної цегли утеплили за допомогою пінопласту. Товщина матеріалу стін (тобто силікатної цегли) дорівнює 51 див. При цьому товщина пінопласту дорівнює 10 див. Нам потрібно дізнатися наступне: правильно підібрана товщина теплоізоляційного матеріалу? Для цього ми вираховуємо коефіцієнти R для кожного матеріалу – і складаємо їх.

Коефіцієнт теплопровідності першого матеріалу, тобто силікатної цегли, з якого у нас зроблені стіни, - 0.87 Вт/м*°C. Товщина в нашій ситуації, як ми пам'ятаємо, 0.51 м. Товщину ділимо на коефіцієнт – і отримуємо необхідний результат у 0.58 м2*°C/Вт.

Величину R тепер слід розрахувати і для нашого пенопластового матеріалу. Товщину матеріалу в 0.1 метр ділимо на коефіцієнт теплопровідності 0.043 – і маємо відповідний результат в 2.32.

Потім складаємо обидві величини. У нас виходить R=2.88. А тепер повертаємося до нашої таблиці. Як бачимо, ця величина вище, ніж будь-яка наведена в таблиці. Тобто можна сказати, що пінопласт товщиною десять сантиметрів – універсальний матеріал для утеплення будинків в будь-якій кліматичній зоні.

В принципі, за таким же принципом здійснюються розрахунки оптимальної товщини матеріалу і для інших об'єктів – покрівлі, дверних прорізів, віконних прорізів, фундаменту і т. д.

Особливості утеплення покрівлі будинків

Вищенаведений приклад можна використовувати і для розрахунку теплоізоляції покрівельних матеріалів. Однак у утепленні даного об'єкта слід враховувати деякі нюанси.

Завжди на практиці утеплення з утепленням покрівлі виникають певні труднощі. Особливо якщо мова йде про утеплювальних роботах, які проводяться в приміщеннях багатоповерхових, багатоквартирних. Наприклад, ви живете на останньому поверсі шістнадцятиповерхового будинку і вам набридло, що тепло у вас іде і остуджується з усіх боків – у тому числі і «за допомогою» даху.

В таких будинках дахом служить лише звичайна бетонна плита – порожня і абсолютно не захищає від холоду. Якщо пощастить, то така плита буде встелена одним шаром руберойду або ж взагалі засипана звичайним керамзитом. Хоча зазвичай жителі таких будинків стикаються з тим, що дах взагалі нічим не встелена – ні банального керамзиту, ні руберойду.

У таких утеплювальних роботах необхідно враховувати реальну ситуацію. Якщо ніяких теплоізоляційних матеріалів над «порожній бетонною плитою немає», то оптимальний розмір, наприклад, пінополістиролу складе 100 міліметрів. Адже що таке сучасна дах у подібних багатоповерхових будинках? Крім вже озвученого бетону всередині неї розташовується також арматура. У таких матеріалах немає ніяких внутрішніх властивостей до здатності утримувати тепло.

Що стосується приватного будинку, то тут слід враховувати й інші фактори. На таку дах більшою мірою впливає вітер – в результаті виходять більш інтенсивні теплові відводи. Тому у випадку приватних будинків рекомендується використовувати товсті матеріали. Якщо ми беремо все той же пінополістирол, то його оптимальна товщина не повинна бути менше 150 міліметрів.

Таким чином, можна підбити невеликий підсумок. При утепленні будь-яких об'єктів у будинку, будь то покрівля або зовнішній фасад, необхідно обов'язково розраховувати товщину теплоізоляційного матеріалу. Причому найкраще таку товщину погоджувати з зонної кліматичної таблицею. Для покрівлі краще вибирати більш товсті матеріали для утеплення, так як тут грають роль додаткові фактори: у багатоповерхових будинках – це практично повна відсутність теплоізоляції у бетонних дахах, в приватних будинках – це зовнішні фактори, основний з них – це вітер.

Читайте також: Характеристики Термолайф, про які корисно знати покупцеві

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім'я
E-mail
Відгук
Рейтинг